2020-2021 Scholarship Recipients

Martha & William Adams Scholarship Trust

  • Ephraimina Adu-Newman
  • Casey Carty
  • Sada Charlemagne
  • Alexa Crosier
  • Lisa Daniels
  • Sara Edwards
  • Christopher Hall
  • Kevin Kirkham
  • Michelle Labrecque
  • Kiril Lozeau
  • Benjamin MacDonald
  • Therese Townsend
  • Mahoro Tumaini

African American Railroad Heritage Annual Scholarship

  • Chidi Igbo

The William Bernard Alphin Annual Scholarship

  • Brienna Shapiro

Alumni Association Annual Book Scholarship

  • Erin Helton

American Sign Language Endowed Scholarship in Memory of Laura Knight Schowe

  • Marla Moock

Appalachian Power Endowed Scholarship

  • Daniel Nary
  • Bradley Wallace

Dr. J. Andrew Archer Memorial Annual Scholarship

  • Anita Budathoki
  • Michael Secrest

Bank of Botetourt H. Watts Steger, III Annual Scholarship

  • Emily Gilmore

Dennis L. & Hazel Phillips Blalock Memorial Endowed Scholarship

  • Jamie Dyer

Cabell Brand Center Gap Scholarship

  • William Hobbs

Bridging the Gap Endowed Scholarship

  • Sean Dooley

Business, Technology & Trades Annual Scholarship in honor of Deborah A. Yancey

  • Xiaoyan Cao

Orrin Clifton Annual Scholarship

  • Stephanie Ziegler

Construction Management Certificate Program Scholarship

  • Jacob Cole
  • James Wade

Dr. Kevin Conway Endowed Scholarship

  • Jesica Martin
  • Rebecca Townley

Rita Halsey David Radiography Endowed Scholarship

  • Haley Mayhew

Delta Dental of Virginia Foundation Endowed Scholarship

  • Emily Hargis

Developmental Math Scholarship

  • Tyler Drowne

Educational Foundation General Scholarship

  • Dan Baker
  • Whitney Goodwin
  • Chinh Pham
  • Melina Smith
  • Kelsey Williamson

Educational Foundation Textbook Scholarship

  • Katie Bechtold
  • Michayla Belcher
  • Jennifer Bruignton
  • Xiaoyan Cao
  • Nickolas Chu
  • Joseph Desai
  • Chasity Easter
  • Cassie Feltis
  • Laura Hardy
  • Kadie Harris
  • Quamyrha Hayden
  • William Hobbs
  • Zachary Hostetter
  • Elisabeth Hutchins
  • Landon Hylton
  • Sara Hylton
  • Liannah Mauldin
  • Marla Moock
  • Daniel Nary
  • Nargis Noorzad
  • Jakym White
  • Kayla Witt
  • Justin Young
  • Stephanie Zieglar

Employee Family Scholarship

  • Kierstin Scott

Employee Giving Annual Scholarship

  • Christopher Hall

The Flippin Family Endowed Scholarship

  • Sapana Baniya

Foot Levelers Endowed Scholarship

  • Tammy Mini

Fralin Futures STEM-H Scholarship

  • Kimberly Archer
  • Alexis Bedrosian
  • Kaitlyn Bowman
  • Raistlin Brabson
  • Tuan Chau
  • Meredith Dobyns
  • Christina Fiedler
  • Raegan Glenn
  • Kristine Harper
  • Lorenzo Hernandez-Suarez
  • Allyson Herriges
  • Alicia Hibbs
  • Trevor Hill
  • Gabriel Johnson
  • Madeline Jones
  • Macie Killen
  • Sara Kingery
  • Carrie Lawson
  • Mackenzie Massey
  • William McCoy
  • Giovanna Morabito
  • Kira Shelor
  • Sarah Snyder
  • Selma Sosic
  • Rory Underwood
  • Deana Valade

Fred Whitaker Company Annual Scholarship

  • Austin Behrendt
  • Ambria Brown
  • Bailey Cassell
  • Christina Constable
  • Rachel Hutchins

Friendship Annual Scholarship

  • Katie Bechtold

Katherine Futrell Memorial Endowed Scholarship

  • Seweryn Morgiewicz

Richard J. Gaynor Memorial Scholarship

  • Shannon Hoey

Lucian Y. and June B. Grove Honorary Endowed Scholarship

  • Jacob Johnson

Judy Hackworth Memorial Annual Scholarship

  • Cole Stohler

John Hall and Chris Tucker Honorary Endowed Scholarship

  • Whitney Goodwin

Suzanne Hanks Paralegal Endowed Scholarship

  • Lesley Langhorn

Dr. Donna Harpold Memorial Annual Scholarship

  • Britney Welliver

Beverly and Leon Harris Occupational/Technical Annual Scholarship

  • Trey McDearmon

Beverly and Leon Harris Teaching and Nursing Annual Scholarship

  • Laurel Shelton

Gertrude Light Hubbard Endowed Scholarship

  • Nathan Austin

ITT Exelis Endowed Scholarship

  • Mirza Jarcevic

Nicholas E. Janney Memorial Endowed Scholarship

  • Jacob Berry

Hal & Lorraine Jones Memorial Annual Scholarship

  • Zoe Aust
  • Jeremiah Carter
  • Austin Morgan
  • Lisa Vance

Kiwanis Club of Botetourt County Endowed Scholarship

  • Cassie Feltis

The Kroger Foundation Commonwealth Legacy Scholarship

  • Elise Saunders

LewisGale Medical Center Endowed Scholarship

  • Mary Hougasian
  • Sara Hylton

The John Mathis, MD and Krista Crawford-Mathis Endowed Scholarship

  • Erin Helton

McFarland Endowed Scholarship

  • Alexa Warme

Gerry Montgomery Meader Endowed Scholarship

  • Mark DeHart

William Milton Meador Endowed Scholarship

  • Foster Bornstein

James Mark Mitchell Memorial Art Endowed Scholarship

  • Michael Anthony

The Neall Family Charitable Foundation Scholarship

  • Hannah Chambers

David L. Nickerson Honorary Endowed Scholarship

  • Arlyse Wash

Nursing Endowed Scholarship

  • Eric Filer

Odasz Annual Scholarship

  • Rachel Hutchins

Susan Owen Memorial Annual Scholarship

  • Nicole Podlecki

Gerald Pace Textbook Scholarship for Salem CCAP Students

  • Hannah Terry

Mr. & Mrs. Emanual Payne Endowed Scholarship

  • Brienna Shapiro

Pearman Annual Scholarship

  • Brittany Akers
  • Michael Anthony

Petroleum Marketers, Inc. Endowed Scholarship

  • Sapana Baniya

Lorraine Pleasants Memorial Annual Scholarship

  • Jessica Gutierrez-Arnold

Al Pollard Memorial Scholarship for the Culinary Arts

  • Amanda Chrisley
  • Cade Cobbs
  • Jason Kroeger
  • Nathan Patrick

Al Pollard Memorial Foundation Chefs’ Competition Annual Scholarship

  • Michael Whitaker

Refugee and Immigrant Scholarship Fund

  • Peaceful Htoo
  • Nargis Noorzad

Richfield Living Annual Nursing Scholarship

  • Antoinette Macklin

Roanoke Valley Academy of Medicine Alliance Foundation Endowed Scholarship

  • Lynden Whicker

John Morris Roslyn Educational Scholarship

  • Jacob Carter
  • Joseph Desai
  • Ellen Hartley
  • Harleigh Lyle
  • Bradley Wallace

The Elizabeth and Harry Sellers Annual Scholarship

  • Derek McIntyre

Shentel Foundation Annual Scholarship

  • Heidi Austin

Dolores Martin Skelly Endowed Scholarship

  • William Hobbs

Peter and Roseta Skelly Endowed Scholarship

  • Meghan Sizemore

Dennis Spaulding Memorial Developmental Scholarship

  • Sean Dooley

J.K. and Donna Speas Annual Scholarship

  • Sabin Mainali

SunTrust Community Service Endowed Scholarship

  • Heidi Austin

VFCCE Commonwealth Legacy Scholarship

  • Liannah Mauldin

Walter Darnall Vinyard Endowed Scholarship

  • Carlee Elmore
  • Amber Rickman

Virginia Western BIPOC (Black, Indigenous and People of Color) Annual Scholarship

  • Sabin Mainali

VWCC Culinary Scholarship

  • Lisa Anthony
  • Amanda Chrisley
  • Cade Cobbs
  • Jason Kroeger
  • Nathan Patrick

Michael E. Warner Memorial Annual Scholarship

  • Olivia Overstreet
  • Nicole Podlecki
  • Madison Saunders
  • Britney Welliver

Alice Becker Hinchcliffe Williams Endowed Scholarship

  • Kadie Harris

Alice Becker Hinchcliffe Williams Dental Hygiene Licensure Scholarship

  • Madison Clements
  • Sara Kingery

Beverly Day Williamson, Jr. Endowed Scholarship

  • Zoe Aust
  • Jeremiah Carter
  • Nickolas Chu
  • Zachary Hostetter
  • Peaceful Htoo
  • Elisabeth Hutchins
  • Landon Hylton
  • Jesica Martin
  • Carstella Osborne
  • Hannah Terry

Sallie and Elsie Williamson Endowed Scholarship

  • Andrew Tuck

Gordon C. and Jean Willis Memorial Endowed Scholarship

  • Gennifer Tudoroiu

Donald Willson Memorial Scholarship

  • Arlyse Wash